RUNAS PRASMES, IEDZIMTAS VAI IEMĀCĪTAS?
Kā jūs domājiet- vai izciliem oratoriem runas ir iepriekš sagatavotas? Vai ikviens var iemācīties runāt pārliecināti un aizraujoši, vai tomēr ir jābūt īpašam talantam? Un galu galā, kā pārvarēt bailes no uzstāšanās?
Cilvēks ir sabiedriska būtne un cenšas īstenot veiksmīgu sadarbību. Lielākoties, runātājs vēlas iepatikties auditorijai, līdz ar ko pārcenšas un tas izsauc klausītājos pretreakciju. Tāpēc, pamēģiniet rīkojieties otrādi - tā, lai katrs zālē sēdošais iepatiktos jums! Aizmirstiet par sevi - ja iemīlēsiet savus klausītājus, tas pats notiks arī jūsu virzienā!
Ikviens runas meistars, lai cik prasmīgs un virtuozs viņš būtu, iepriekš gatavojas. Oratori tieši tāpat kā to dara sportisti - trenējas. Un efektīva treniņa neatņemama sastāvdaļa ir jaunu zināšanu iegūšana un pastāvīga uzstāšanās. Vienmēr, pirms izmantot izdevību uzstāties, padomājiet, kāpēc jūs to dariet un ko vēlieties.
Lai labi uzstātos auditorijas priekšā noteikti noderēs:
1. Teksts - vēlams saistošs un noderīgs.
2. Prasme šo tekstu izklāstīt - vēlams emocionāli, brīvi un ieinteresējoši.
3. Pārliecība par sevi un savu runu.
Ikviens runātājs, vēlas, lai auditorija viņā ieklausītos, tāpēc svarīgi apzināties, kas ir, un kas nav runātāja kontroles zonā. Nevajag pārlieku satraukties par pamanītu uzmanības zudumu no klausītāja puses. Varbūt viņš ir atcerējies par mājās atstāto gludekli - izslēdzu vai nē? Varbūt kādam ir bijusi negulēta nakts, kas izsauc miegainību u.tml. Protams, var būt klausītāji, kuri apzināti traucē uzstāties, tad izmantojiet to kā lielisku izaicinājumu savu runas prasmju uzlabošanai. Kā ir teicis Nīče: "Viss, kas mūs nenogalina, padara stiprākus!"
Cilvēks, kurš baidās kļūdīties ir pilns aizspriedumiem, negatīvām pārliecībām un bailēm, kas tad arī traucē būt pārliecinātam, viegli improvizēt un gūt baudu no uzstāšanās. Un rezultātā klausītāji nesaņem gaidīto, jūtas apdalīti un neapmierināti.
Lai izkļūtu no šī slazda, atļaujiet sev pieļaut kļūdas, piemēram, trīs. Skaits ir katra paša ziņā, galvenais iegaumējiet, ka kļūdīties ir cilvēcīgi! Un klausīties cilvēcīgā runātājā ir patiesa bauda!
Lai atbildētu uz jautājumu kā iemācīties labi runāt, sākumā atbildiet uz jautājumu:
"Kas jādara, lai iemācītos skriet?"
Atbilde ir acīmredzama: „Lai iemācītos skriet, ir jāsāk skriet!”
Tieši
tāpat, lai iemācītos runāt, pirmām kārtam jāsāk runāt! Bingo! Šis solis jau sen
ir paveikts - runāt esam sākuši jau
bērnībā. Taču, ja mēs vēlamies LABI runāt un pārliecinoši uzstāties, ir
vajadzīga patiesa vēlēšanās, zināšanas un prasmes.